Робота з молоддю в навчальних гуртках: приклад Швеції

ГУРТ вже розповідав про шведський досвід навчальних гуртків як спосіб самоорганізації населення. Унікальність навчальних гуртків, організованих за шведською системою полягає у тому, що вони дозволяють об’єднувати людей за інтересами та навчати їх новим навичкам. У цьому матеріалі пропонуємо ознайомитися із конкретними прикладами діяльності таких гуртків у Швеції.

навчальні гуртки

Нілла Брострьом, яка проживає в Остерзунді (північна частина Швеції) вважає, що дівчата-підлітки знаходяться у складному віковому періоді. «До вас ставлять велику кількість вимог щодо того, як поводитись. Я відчуваю, що хочу зробити щось таке, що зможе допомогти іншим дівчатам-підліткам знайти шляхи для підвищення власної самоповаги».

Восени 2012 року 20 дівчат, які були ученицями старших класів середніх шкіл, проводили зустрічі щопонеділка, під час яких переглядали фільми, пили чай та багато розмовляли. Вони запрошували гостей, які розповідали їм про вплив алкоголю та наркотиків, а також про тату і моду. Одного вечора до них завітав представник місцевого жіночого притулку (неурядова організація, що допомагає скривдженим жінкам, які часто потерпають від насильства у сім’ї).

«Ми обговорювали важливі та серйозні питання, хоча це відбувалося в легкій і невимушеній атмосфері», - каже Нілла.

Місцева філія SV (шведська організація, що займається розвитком навчальних гуртків) підтримала проект разом із «Save the Children». У 2013 році зустрічі продовжаться і включатимуть показ мод, а також шоу з відомим виконавцем, який стане таємним гостем.

Надання правового статусу молоді

У Троллгеттені (південно-західна частина Швеції) організовують навчальні гуртки для людей, які мають труднощі в інтелектуальному розвитку. Унікальний проект дозволяє кожному стати повноцінним членом суспільства. Близько 30 молодих людей беруть участь у проекті, зосереджуючи зусилля на розвитку самодостатності учасників, покращенні взаємовідносин та здатності приймати рішення самостійно.

Поштовхом до ініціювання такого проекту стало усвідомлення того, що ці молоді люди належать до такої групи суспільства, яка піддається, порівняно з іншими, більшим ризикам сексуального приниження, тілесних ушкоджень, побиття та образ.

Проект організовано спільно із муніципальними соціальними службами. Він триває з весни 2011 року. Нещодавно його відзначили призом у сфері соціального забезпечення у Троллгеттені «Найкращий проект року». Лена Барк, яка є однією з організаторок, вважає, що було досягнуто значного прогресу. «Кожен із нещодавніх учасників розуміє, що не повинен приймати все. Усі вони мають право сказати НІ!».

Нові гуртки для підлітків з низькими розумовими здібностями

У Західному Ґотланді, окрузі на південному заході Швеції, впроваджується проект зі створення нових гуртків для підлітків з розумовими обмеженнями під егідою молодіжної організації «Ми - молодь» («We Are Youngsters»). Метою проекту є організація нових місць, де підлітки зможуть зустрічатися та організовувати власні гуртки.

Наразі вже існує гурток такого типу під назвою «Leisure Time Resort of Happiness», що був започаткований кількома активними батьками, чиї підлітки також належать до організації.

Ідея проекту - заохочувати підлітків бути відповідальними за функціонування організації та звертатися за допомогою до батьків тільки в разі крайньої необхідності.

Учасники нових гуртків будуть залучатися до літніх таборів та інших заходів в рамках «Ми - молодь». У майбутньому команда проекту сподівається, що кожен підліток зможе приєднатися до «Ми - молодь», незважаючи на інтелектуальні обмеження.

Проект повинен проходити у 7 місцях країни та фінансуватися за рахунок спеціальних видатків уряду спільно з кількома неурядовими організаціями, що працюють у сфері культури та з людьми з обмеженими можливостями.

Незабаром чекайте на розповідь про український досвід організації гуртків за шведською моделлю в рамках проекту «Громадянська просвіта для успішної громади», який протягом 2012 – 2014 років впроваджується Ресурсним Центром ГУРТ за фінансової підтримки Forum Syd (Швеція) у співпраці з Studieförbundet Vuxenskolan (SV, Швеція).

Переклад: Павло Мальон

Інформацію люб'язно надано партнерами проекту Studieförbundet Vuxenskolan

Навчальні гуртки як спосіб самоорганізації населення. Досвід Швеції

Усе більшої популярності в світі набувають різноманітні навчальні гуртки, організовані за шведською системою. Їх унікальність полягає у тому, що дозволяє об’єднувати людей за інтересами та навчати їх будь-чому. Яскравий приклад тому — ситуація у самій Швеції.

Батьків навчають основам батьківства

У окрузі Калмер, що на південному сході країни організували гуртки для новоспечених батьків. Там їх знайомлять з основами батьківства. Люди навчаються як доглядати за дитиною, організувати свій час, знайти вихід з кризової ситуації при співпраці з міським центром догляду за дитиною. Загалом протягом 2011 року у цьому регіоні Швеції було організовано 66 таких гуртків.

Державна підтримка

Навчвльні гуртки підтримує й уряд країни. Три року тому в Швеції затвердили Державну програму допомоги молодим батькам, яка реалізується у різних регіонах країни через місцеву владу. Проект виявися досить вдалим, адже гуртки регулярно відвідувала значна кількість людей, які дійсно отримували те, чого очікували. Вони збирались у зручний час, могли вільно обирати місце зустрічі, чи в одного з учасників, чи у кафе, чи в ресторані. Там присутні могли ознайомитись із літературою відомих спеціалістів.

Такий вид дозвілля користується все більшим попитом. Про гуртки дізнаються все більше людей, кількість їх членів зростає.

Нова майстерня”

У Стокгольмі, у рамках програми “New Workshop”, що в перекладі означає “Нова майстерня”,  багато гуртків пропонують свої послуги соціально незахищеним верствам населення. Тут можна займатись найрізноманітнішою діяльністю, від гончарства й теслярства, до вивчення мов чи комп’ютерних основ. Програма працює за сприяння міської адміністрації міста, яка призначає координаторів. Наразі це Анн-Софі Хелберґ та Андерс Хеґвелл. Щотижня організовується 64 гуртки, які в середньому відвідує 250 учасників.

На початку літа з роботою зібрань “New Workshop” ознайомились представники шведського парламенту і комітетів з культурних питань. На власні очі вони могли побачити результати роботи таких гуртків. Та були глибоко вражені чудовими роботами учасників, зокрема виробами, з гуртка теслярства.

Переклад: Павло Мальон

Редагування: Тетяна Вербіцька

Фотогалерея тренінгів

Тренінг "Адвокасі", Київ, 16-17 листопада 2012 року

Як побороти ями на дорогах

"Яма на ямі і зверху яма", - з такою дорогою понад 15 років мирилися мешканці села Тарасівка, що на Полтавщині.

Однак навесні цього року до Тарасівки завітав Бенгт Олоф Йохансон - експерт із розвитку технології навчальних гуртків в Швеції, та надихнув громаду самоорганізуватися та самостійно вирішити існуючу проблему.

Бенгт Олоф

Актив громади вже на початку травня зорганізував навчальний гурток "Подорожник", метою якого було зробити ремонт дороги зусиллями самих мешканців.

ремонт дороги

І диву таки вдалося статися - за місяць, п'ятнадцятирічний тягар спав із плеч громади. Дорога хай і не нагадує автостраду, проте без надокучливих ям.

На початку травня небайдужі тарасівці зорганізували навчальний гурток "Подорожник", метою якого було зробити капітальний ремонт відрізку дороги довжиною 300 м в центрі села Тарасівка.

Для ефективної роботи в гуртку, кількість його членів не повинна перевищувати 12 осіб. Саме такий максимум і долучився до розв’язання назрілої проблеми в Тарасівці. Місцем зустрічі обрали читальну залу сільської бібліотеки, в якій члени гуртка щопонеділка зустрічалися та спільно шукали найкоротший шлях для досягнення поставленої цілі.

На першу зустріч громада запросила представників місцевої влади, на якій сільський голова пообіцяв надати як фінансову, так і організаційну підтримки. Щодо фінансової підтримки, то сільська рада на сесії виділила кошти в сумі 20 тис. грн. для придбання щебеню. На ремонт дороги було направлено 4 особи з Центру зайнятості, також активно долучилися до цього процесу й самі члени гуртка та мешканці будинків, що жили поруч.

За роботу працівники не отримали жодної копійки, їхня вигода – це гарна дорога, їдучи по якій, можна почувати себе безпечно, а також чаювання, оргонізоване членами гуртка, після двох результативних робочих днів.

Хоча аварійні ділянки лишилися ще на дорозі села, однак актив гуртка передає досвід іншим: проводить роз’яснювальну роботу щодо організації подібних «суботників» на інших вулицях.

А ось такий план роботи мав навчальний гурток:

Кількість зустрічей – 10.

Ресурси: власні знання та досвід членів гуртка, керівника гуртка, письмова інформація, стороння допомога.

Джерела інформації: спеціальна література, залучення знань відповідних фахівців; навчальні візити; спонсори.

Стороння допомога: інженер-технолог з ремонту і будівництва сільських доріг; бухгалтер для складання кошторису ремонтних робіт; банківський працівник; сільський голова; депутатський корпус місцевої сільської ради; спонсори.

Візит: Голови сільської ради; «Райавтодор».

Планування зустрічей

Зустріч 1. Навчальний план.

Зустріч 2. Навчальний план та визначення рівня знань в групі.

Зустріч 3. Навчальний візит: голова сільської ради (вивчення механізму втілення вжиття даної ідеї).

Зустріч 4. Стороння допомога: зустріч з інженером-технологом по будівництву і ремонту сільських доріг.

Зустріч 5. Стороння допомога: зустріч зі спеціалістом-бухгалтером: складання кошторису ремонтних робіт.

Зустріч 6. Стороння допомога: зустріч з банківським працівником: механізм оплати ремонтних робіт.

Зустріч 7. Пошук джерел фінансування ремонтних робіт: залучення коштів громадян; спонсорських коштів; бюджетних коштів сільської ради.

Зустріч 8. Проведення тендеру на визначення організації – безпосереднього виконавця ремонтних робіт.

Зустріч 9. Стороння допомога. Презентація і затвердження проекту виконання ремонтних робіт на відрізку дороги 300 м в центрі села Тарасівка на сесії сільської ради.

Зустріч 10. Роботи над впровадженням проекту.

Навіщо чекати 15 років, якщо можна самоорганізуватися і спільними зусиллями скласти реальний план вирішення проблеми та швидко його втілити в життя.

Цікаво, що в Тарасівці нині активно діє навчальний гурток за шведською методикою «Йога для початківців». Його мета – вивчення основних вправ йоги для поліпшення загального стану здоров’я. Зараз гуртківці готуються до показового проведення Дня Йоги в с. Тарасівка, що відбудеться на початку серпня.

Ось так навчальні гуртки стають для тарасівців ефективним інструментом для поліпшення не лише якості дороги, а й – власного здоров’я.

Навчальні гуртки: технологія неформальної освіти зі Швеції

Навчальні гуртки - соціальна технологія отримання нових знань та навичок завдяки досвіду членів, навичкам керівника навчального гуртка та якості навчального матеріала.

Навчальні гуртки як спосіб неформальної освіти стали поширеними в Швеції протягом ХХ століття. Однією з провідних організацій, яка займається просуванням цієї технології є Studieförbundet Vuxenskolan (SV)

Навчальні гуртки є протилежні за своєю суттю традиційній освіті, яка заснована на ієрархічній моделі, коли викладач поширює знання згори вниз; навчання в гуртках включає в себе взаємодію, коли кожен член робить свій внесок.

навчальні кола SVПро особливості навчальних гуртків ГУРТ мав можливість запитати Бенгта Олофа Йохансона, експерта з розвитку технології навчальних гуртків в Швеції. 

- Розкажіть будь-ласка про основні ідеї навчальних гуртків.

- Цей підхід можна застосовувати багатьма способами. Я сам працював з ними протягом приблизно 25 років і можу сказати, що, на мою думку, основна його функція – це дати людям, які не мають можливості здобути освіту, другий шанс навчитись чомусь. І він певною мірою з цією метою і застосовується. Та водночас, як на мене, найцікавішим у ньому є те, що його можна застосовувати серед тих груп людей, на яких зазвичай не звертають уваги у суспільстві. У шведському суспільстві навчальні гуртки функціонують вже протягом багатьох років, навчаючи людей з фізичними та розумовими вадами, розумово відсталих людей, тих, у кого є синдром Дауна, та багато інших. За моєї молодості таких людей зазвичай вважали певною мірою не здатними до розуміння. Однак пройшло вже декілька років з того часу, і у наші дні доведено, що всі вони здатні досить багато чому навчитись. Звісно, всі вони різні. Для людей з високим рівнем відсталості може бути важко навчитись чомусь, однак ті, у кого цей рівень нижчий, мають чудову можливість здобути певні знання. У своїй роботі я займався, власне, з такими розумово відсталими людьми. Я візьму це за приклад, оскільки, якщо ви вірите у те, що у всіх людей є однакові основні цінності, то і вам також варто спробувати зробити щось для таких людей. Метод із запровадження навчальних гуртків довів свою здатність заповнити ті прогалини у людей, які не можуть закінчити школи чи інші освітні інституції. Я вважаю, що він є хорошим зразком гнучкої системи, яку можна застосувати до певної цільової групи.

- Це щось схоже на групи взаємодопомоги, чи не так?

- Так, я гадаю, можна і так сказати.

- Наскільки я зрозумів, зараз ці гуртки застосовуються не лише з навчальною метою, а й для того, щоб надати людям можливість взяти участь в житті і функціонування суспільства, оскільки Ви згадували про цільові групи розумово відсталих людей.

- Так. Я наведу приклад. Приблизно 30 років тому, коли комп’ютери стали для кожного робочим інструментом, не було, звичайно, багато людей, які вміли ними користуватись. Тому розпочали роботу навчальні гуртки, які надали людям можливість навчитись користуватись комп’ютером. І навіть сьогодні старші люди відвідують такі заняття для пенсіонерів. Я сам пенсіонер і декілька років тому мені теж потрібно було навчитись користуватись комп’ютером. Організації для пенсіонерів постійно проводять спеціальні навчальні гуртки для тих, хто ще не усвідомив, наскільки легко користуватись цим інструментом . Отож, у них є такі курси. І звісно, навіть якщо ви і старшого віку, ви не можете просто заплющити очі на той факт, що сучасне суспільство стає все більш комп’ютеризованим. Ви можете оплачувати свої рахунки за допомогою комп’ютера, купувати будь-які речі у такий же спосіб. На мою думку, це не дуже добре. Проте водночас я мушу змиритись з цим та прийняти це, бо інакше у мене можуть виникнути труднощі у виконанні моїх щоденних справ. Отже, таким чином навчальні гуртки підтвердили свою здатність заповнити прогалини у людей новими знаннями. Насправді є дуже багато прикладів й інших курсів. Це був лише один з них.

- Наскільки поширеними є ці навчальні гуртки у Швеції та Європі? І скільки організацій беруть участь у цьому?

- У Швеції вони є дуже поширеними. На сьогодні існує понад 10 організацій. Я не знаю точної кількості, тому що деякі нові організації з’явились, деякі – злились в одну і т.п. Організації розкидані по всій Швеції, маючи місцеві відділення у багатьох регіонах. Я почав працювати на одну з них у 1970 році. І в той час до її складу входило понад 270 місцевих відділень по всій країні, в управлінні яких працювало понад 1200 осіб, а також певна кількість лідерів навчальних гуртків, які щороку займали керівні посади у різних проектах. На сьогодні числа можуть бути й іншими, однак кількість учасників та кількість навчальних гуртків зростає з кожним днем. Ця кількість насправді ніколи й не була малою, проте вона постійно трошки збільшується. Отож, це свідчить про те, що цей метод підходить також і для молоді, оскільки у навчальних  гуртках молоді люди можуть навчитись, наприклад, грати на музичних інструментах чи робити багато інших речей, цікавих саме для них.

- А які функції виконують організації, що влаштовують навчальні гуртки? Чи готують вони певних координаторів навчальних гуртків та чи складають плани роботи самих гуртків?

- Так, вони складають плани. Вони започаткували програму, яка популяризує спеціальні навчальні коли чи так звані спеціальні курси. Наприклад, у навчальних гуртках можуть бути курси з вивчення іноземних мов, чи курси з різних ремесел та багато іншого. Можуть бути також курси, на яких обговорюють політичні питання або особливі місця у світі, куди ви плануєте здійснити подорож. Загалом існує велике різноманіття тем для обговорення.

- Чи отримує неформальна освіта підтримку від уряду?

- Так. Уряд, муніципалітети та загалом вся країна підтримує такий проект. Таким чином ідея навчання отримує досить значну підтримку. Оскільки вона доказала свою здатність заповнити прогалини у знаннях громадян. Навчальні гуртки інколи відіграють значну роль у період великих змін у суспільстві, коли уряд розуміє, що необхідно запровадити спеціальну інформативну кампанію для того, щоб надати людям можливість краще зрозуміти, які зміни чекають на них у майбутньому у цьому регіоні. Я можу навести вам такий приклад: коли Швеція вирішила вступити у Євросоюз декілька років тому, уряд звернувся до освітніх асоціацій (так ми називаємо тих, хто організовує навчальні гуртки) з проханням розпочати спеціальну кампанію про Європейський Союз і про те, що станеться зі Швецією, якщо вона вступить у цей Союз. І це було власне підготовкою до референдуму, що відбувся у Швеції, на основі якого шведський уряд подав заявку на вступ до Євросоюзу. На мою думку, це хороший приклад того, як такі гуртки можна застосовувати із загальною інформативною метою.

Інтерв`ю: Пилип Литвинов, координатор проектів ГУРТа.
Переклад з англійської: Світлана Бонк, волонтерка ГУРТа. 

1 | 2 | 3